Yapay Vitaminler (İçeriği, Kullanımı, Öneriler)

Aşağa gitmek

Yapay Vitaminler (İçeriği, Kullanımı, Öneriler)

Mesaj tarafından Vitamin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:30 pm

Beslenmelerine ne kadar özen göstersek de bazı besinlere karşı isteksizlikleri, damak zevklerine uymaması, vitaminlerin çok farklı besinlerde ayrı ayrı bulunması yüzünden hepsini sunma olanağı bulamamamız ve benzeri nedenler ile çoğu zaman yapay olarak ek vitamin desteği sunmamız gerekiyor.

Bu ürünler ülkemizde birkaç firma tarafından piyasaya sunulmakta, çoğunun içerikleri konusunda kimi zaman tereddütler oluşmaktadır ve güvenerek alabileceğimiz ürün sayısı oldukça kısıtlı hale gelmektedir.

Bu başlığımız altında birkaç vitaminin içeriklerini sunup , yalnızca ve yalnızca ürünlerin kullanımı sırasında karşılaşılan sorunları paylaşacağız. Bunun amacı ürünleri kötülemek değil, kullanıcıların bilgilendirilmesidir, bu nedenle kullanılacak ifadelerde çok özenli davranılmalıdır.

Gene bu başlığımızda , “hangisini kullanayım?” , “…’dan çok memnunum” "şunu kullanayım mı?" gibi başka başlıklarda sorulması gereken, bu başlığı mesaj kalabalığına boğacak paylaşımlara yer verilmeyecektir. Güvenilir firmalarca üretilen farklı bir ürün kullanan üyelerimizin kullandıkları ürünün web sitesi, tam içeriği vs. hakkında detaylı bilgiler vermesi de önemlidir, bu mesaja eklenerek bir bütün oluşturulacaktır.

Çok önemli bir de hatırlatma yapmak istiyorum. Sakın bazı sitelerde ve forumlarda havalarda uçuşan “Vitaform” , burada “vitaminler” içinde paylaşılmasın. Çünkü hala bilmezden gelerek, bilmeden veya artniyetli olarak önerirler, o "vitamin destekli antibiyotik"dir.

Saygılarımla,

Erhan

***

"AVİSOL"

Damlatma Süspansiyonu

Kafes Kuşları için Vitamin (A - D3 - E - C)
Bileşimi: 1 cc AVİSOL içinde:

Vitamin A : 5000 IU
Vitamin E : 3 mg.
Vitamin D3 : 500 IU
Vitamin C : 10 mg.

Kullanım Sahası: AVİSOL Damlatma Süspansiyonu muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve diğer kafes kuşlarının hastalıklara karşı dirençlerini yükseltmek, yemden istifade etme güçlerini artırmak ve sağlam bir bünyeye sahip olmalarını sağlamak için kullanılır. Tüy dökümü, iştahsızlık, gelişme bozukluğu, bütün hastalık durumları ve çiftleşme zamanlarında verilmesi özellikle faydalıdır. AVİSOL Damlatma Süspansiyonu ile beslenen kuşlardan alınan yumurtalardan yavru çıkma oranı daha yüksektir ve yavrular daha sağlıklı olurlar.

Kullanım Şekli ve Dozu:
Normal zamanlarda iyi beslenme için: Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc ilave edilir. Gün aşırı ilaçlı su içirilir.
Döllenme zamanında: Bir çift kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 2,5 cc ilave edilir ve her gün ilaçlı su içirilir. Bu uygulamaya çiftleşme süresince devam edilir.
Yavrular çıktığı zaman: Bir çift kuş yavrusu için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir ve yavrular büyüyünceye kadar her gün ilaçlı su verilir.
Tüy dökümünde: Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir ve tüy dökümü geçene kadar her gün ilaçlı su verilir.
Hasta hayvanlarda vitamin takviyesi için: Hasta kuşlara yüksek dozda AVİSOL Süspansiyon verilmesi çeşitli faydalar sağlar. Hastalığa direnci yüksel-terek iyileşmeyi çabuklaştırır. Bir kuş için, orta boy bir suluğa (80-100 cc) 5 cc ilave edilir. Bir hafta süreyle her gün ilaçlı su verilir. Sonra normal doza dönülür.
Solunum yolu hastalıklarına yakalanmış ve dolayısıyla sesi kısılmış kuşların spesifik tedavisi için ürünlerimizden AVİASTIM uygulanırken, bu ilaca ilave olarak yukarıdaki dozda AVİSOL Süspansiyon uygulanması büyük fayda sağlar.
Bağırsak hastalıklarında, spesifik tedavisi için ürünlerimizden AVİDİARE uygulanırken ilaca ilave olarak, hastalığın gidişine göre 2 veya 4 hafta yukarıdaki dozda AVİSOL Süspansiyon uygulanması büyük fayda sağlar. Ayrıca AVİSOL kullanılması diğer antibiyotikli ilaçların tatbiki halinde ortaya çıkan bağırsak bozukluklarını da önler.


************

"AVİ-VİT"

Multivitamin
Bileşimi: Her 100 gr. AVİ-VİT içinde / Composition: Each 100 g contains:

Vitamin A : 400.000 İ.Ü.
Vitamin D3 : 40.000 İ.Ü.
Vitamin E : 400 mgr
Vitamin C : 1.000 mgr
Vitamin B1 : 200 mgr
Vitamin B2 : 250 mgr
Vitamin B6 : 200 mgr
Vitamin B12 : 0,5 mgr
Ca Pantotenat : 300 mgr
Nikotinik Asit : 1.000 mgr
Vitamin K3 : 100 mgr
Folik Asit : 50 mgr
Biotin : 4 mgr

Kullanım Sahası: AVİ-VİT yavru, yetişkin ve yaşlı kuşların vitamine olan ihtiyaçlarını karşılamak ve eksikliklerini gidermek için hazırlanmış 13 vitaminin dengeli bir kombinasyonudur. Güvercinlerin ve muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılar, her türlü stresten korur. Kuşların üreme kabiliyetleri üzerinde olumlu etki yaparak kısa zamanda yumurtlamalarını ve yumurtalardan sağlıklı yavru çıkmasını sağlar. Mevsimsel tüy dökme süresini kısaltır. Kuş yavrularının sağlıklı ve hızlı büyümelerini temin eder. Yaşlı kuşların artan vitamin ihtiyaçlarını karşılar. AVİ-VİT formülündeki Vitamin E kafes kuşlarının özellikle güvercinlerde daha çok görülen Ensefalomalasi ve Kas distrofisini önler. Ayrıca formülünde, Vitamin E'nin bünyede tutulmasını sağlayan Selenyum bulunan AVİMİNERAL ile birlikte kullanılması çok önemlidir.

Kullanım Şekli ve Dozu: Muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kafes kuşlarının 60-80 cc içme suyuna 1 gram ilave edilir. Güvercinlerin 250 cc içme suyuna 2 gram ilave edilir. (Baklava biçimli ölçek 2 gramlık)


***************


“SERA VITAMIN PLUS V”

Bu ürünün prospektüsüne ait dökümana web sitelerinde ulaşamadığımdan büyüteçle kutu içeriğinden yazdık eşimle birlikte.

TR Kullanma hakkında bilgiler:

“Sera vitamin plus v” ile kuşlarınızı gereksinimleri olan vitaminlerle ideal bir şekilde besleyebilirsiniz. Vitamin C direnç güçlerini arttırır, Vitamin A gözler ve gelişim için önemlidir. Vitamin E çoğalmayı arttırır, Vitamin B1 sindirimi kolaylaştırır, Vitamin B6 ve B12 özümleme ve enzim dengesi için önemlidir. Vitamin D3 sağlam kemikler , Vitamin K
Kan için gereklidir.

“Sera vitamin plus v” hareketli ve aktif kuşlarınız için gerekli tüm vitaminleri içerir; küçük kuşların gelişmelerini destekler, onların tüylerinin güzel olmasını ve güzel ötme isteklerini destekler ve tüylerin yenilenmesinde mükemmel bir yardımcıdır.

“Sera vitamin plus v” ile kanatlı dostlarınız kendilerini huzurlu hissederler.

Kullanma tarifi:
Kullanmadan önce çalkalayınız.Muhabbet kuşu gibi küçük kuşlar için 5 damla yeterlidir, daha büyüklükteki süs kuşları örneğin güvercin için , taze içme sularına veya onların sevdikleri yeme her gün 10 damla verilir. Başkaca suyu (banyo suyunu) uzaklaştırınız. Haftada en az 1 kere “Sera vitamin plus v” verilir.
Yiyecek maddesi üretiminde kullanılan hayvanlar için kullanılmaz.
Çocukların ve ev hayvanlarının ulaşamayacakları yerlerde saklayınız.
Serin ve karanlık yerde saklayınız.

İçerik : 1000 ml. de

Vitamin A : 510.000 IU
D3 : 112.000 IU
E : 3.570 mg.
K3 :140 mg.
C : 7.500 mg.
B1 : 268 mg.
B2 :570 mg.
B6 : 640 mg.
B12 : 1mg.
Biotin : 21 mg.
Nicotinic acid: 5.000 mg.
Calcium Pantothenat : 1.000 mg.
Folic Acid : 57.mg.
Methionin D/L: 2.000 mg.
L-lysine : 1.000 mg.


**************

Sera Mineral Plus V Süs Kuşları İçin Mineral Damlası

Sera Mineral Plus V kuşunuzun kemik ve doku yapısını güçlendirir. Kuşun tüylerine sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Özellikle tüy dökümü dönemlerinde kuşunuzun tüylerini destekler.
Sera Mineral Plus V ayrıca yavru süs kuşlarında da kanın ve derinin kendini yenilemesine yardımcı olarak gelişmelerini sağlar.

Analiz: (50 ml başına)
Demir 0,1 mg
Potasyum 0,02 mg
Çinko 0,07 mg
Bakır (II) 0,01 mg
İyodin 0,05 mg
Sodyum 0,004 mg
Kalsiyum 0,03 mg
Magnezyum 0,0005 mg
Aqua purificata ad 50 ml

Kullanım Şekli:
Kullanmadan önce iyice çalkalayınız. Kuşların normalde bir günde tükettikleri içme suyu miktarına haftada 30 damla olmak üzere günlere bölerek sera mineral plus v ilave ediniz. İçme suyunu her gün değiştiriniz.
Tüy dökümü dönemi önce ve sonrasında haftada iki defa 30 damla verilmesi tavsiye edilir.
Kuluçka dönemi başladığında, yuvanın yapılmasından yavruların 30 günlük oldukları döneme kadar olan sürede içme suyuna haftada iki defa 15 damla ilave ediniz.


*************

Madem "Öneriler" dedim kendi kullandığımı da belirteyim.

İçerik ve güvenilebilir kaynaklardan biri olan Avi-vit veriyordum uzun süre. Bazı mubişlerde görülen yem/meyve/sebze beğenmeme/seçicilik yüzünden daha da önem kazandığını gördüm. Yetersiz/sağlıksız beslenme olarak nitelendiriyoruz bu durumu. Yıllarca tek tip tohum yemelerine rağmen herhangi bir olumsuzluk gözlemlenemeyen kuşlarda da herhangi bir hastalık durumunda dirençlerinin aşırı zayıflayabileceği dikkate alındığında bu önem daha da belirginleşiyor.

Ancak Avi-Vit'in toz halinde olması, su ile karıştırıldığında homojen bir karışım elde edilememesi, bir süre sonra (ki zaten tazelemeden 1 günden fazla tutmuyoruz bunu), suluk dibinde tortulaşma yapması, güneş ışığı direkt vurmasa bile renginde açılmalar olması (içeriğin dibe çökmesinin yolaçtığı renk değişikliği dışında) yol açması, suluk kenarlarına yapışarak bakteri çoğalmasına yol açması (hijyen çok önemli iken bazı kişilerin 2-3 gün değişmedikleri görülmekte) gibi nedenler daha uygun yapay vitamin araştırmaya yöneltti.
Son olarak ; orijinal halde sıvı şeklinde olan, içeriğini daha zengin görülen Sera Vitamin Plus V’ye geçtim. Tek sakıncası çok sayıda kuş besleyen üyelerimiz için aylık hesaplama yapıldığında pahalıya gelmesi. Tek ya da çift kuşları olanlar için bence ideal, minicik ambalaj içinde olmasına rağmen uzun süre kullanılıyor. Petshoplarda 30 TL.yi aşan fiyatlara rastlanılsa da sanal alışveriş sitelerinde 20 TL.altında da bulunabiliyor.

Vitamin
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Yapay Vitaminler (İçeriği, Kullanımı, Öneriler)

Mesaj tarafından kayla0 Bir Paz Ekim 27, 2013 1:14 pm

apex ilaç sanayi ne güvenebilir miyiz

kayla0
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 1
Kayıt tarihi : 25/10/13

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz