Evcilleşmedi, nasıl alışacak? demeden... Bilgi edinelim !

Aşağa gitmek

Evcilleşmedi, nasıl alışacak? demeden... Bilgi edinelim !

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:47 pm

Genelde yeni arkadaşlarımızın (hatta eskiler de) forum kütüphanesini incelemeden, hemen foruma mesaj yazarak öneri bekledikleri bir konuya derinlik getirerek bu kategorinin başında da yer verelim.

Kütüphanemizin iki linkinde “evcilleştirme ve eğitim” ile “konuşacak mı?” konularında deneyim, gözlem ve araştırmalara dayalı çok yararlı, doğru bilgi ve yöntemler yer almaktadır. Öncelikle incelenmelidirler.

Ancaaaak; sürekli yinelediğim bir sözümü gene yazmak istiyorum:
“Doğru yerden, doğru kuş” ve tabii birkaç kilo sabır

Nedir bu doğru yer?
1.Hijyen koşullarının mutlaka en üst düzeyde olduğu bir ortam olmalıdır.
2.Anne babada sağlık / davranış problemleri görülmemeli, uygun kafes ve beslenme koşullarında kuluçka dönemi geçirmiş olmalılar(üreticilere ulaşmanız, hele gözlem yapmanız çok zor olsa da oldukça önemli bir konu).
3.Üreticiden doğrudan veya mümkünse 2.ele gelir gelmez alınmalıdır (genelde yavru kuşlar üreticiden son satıcıya ulaştıkları süreçte hiç de uygun olmayan koşullarda aşırı stres, korku vb. yoğun duygular yaşarlar ve birkaç kez hırpalanırlar, çünkü onların gözünde artık birer mal’dırlar).

Nedir bu doğru kuş?
1.Mümkünse kuluçkadan yeme yeni düşmüş, yem kırmayı öğrenmiş ve tabii ki sağlıklı (kütüphaneden edinilecek gerekli bilgiler ışığında) olmalıdır (sağlıksız, hasta kuşlar eve yeni geldiğindeki tedavi süreçlerinde çok hırpalanacaklarından yakınlaşmaları, güven duymaları kolay olmamaktadır. French Molt, bacak çarpıklığı vb. gibi durumlar özel bakım ve ilgi gerektiğinden ben bu kuşları DOĞRU olarak görüyorum).
2.Yuvasından ayrılarak diğer yavrularla birlikte aynı salmaya konulmuş ise bu süren fazla uzun olmamalıdır (kendi cinsleri ile iletişim kurmaya alışmış olan kuşlar insanlara daha uzun sürede alışırlar, kelime öğrenmeleri zorlaşır).
3.Birkaç aylık ise; doğduğu mekanda büyümüş, fazla kafes değişikliği yaşamamış ve hırpalanmamışlar tercih edilmelidir (çok yoğun ortamlarda, içinden sürekli satış yapılan bir kafesteki kuşlar sık sık avuçlanma, hareketli olduklarını göstermek için korkutulma şeklindeki olumsuzluklarla karşılaştıklarından bir daha tümüyle güven duymaları neredeyse olanaksızdır).
4.Salmadan (sayının fazla olduğu kafes anlamında) rengi, duruşu, sağlığı vb. kriterleri ile beğenilerek alınan kuşun bir eşinin olup olmadığına dikkat edilmeli, yalnız duranlar içinden seçim yapılmalıdır (Hem yer hem de eşden ayrılma stresi yaşamaması için. Yeri gelmişken, bir kuşa eş seçiminde, kuşun değil sahibinin etkili olması halinde, bu şekilde eşinden ayrılan kuşlarda eşleşme sorunlarına da yol açılabilmektedir).

Bu belirttiklerim en kısa sürede, sorunsuz bir dostluk kurabilmek için olması gereken asgari özelliklerdir. Kuşun ayı/yaşı büyüdükçe ; önceden yaşadıklarını, korkularını, hangi özelliklerde kaç sahip ve ortam değiştirdiklerini vs. bilemeyeceğimizden yeni evine ve bize alışması daha fazla emek, sabır, süre gerektirecek belki de olanaksızlaşacaktır. Ve günlük yalnızca 1-2 saatlik süre ayırabiliyorsanız, her gün neredeyse bir önceki gün kaldığınız yerden hatta kafesini benimseyip tavır takınacağından daha geri bir aşamadan yeniden başlamak zorunda kalacağınızdan mümkünse uzun süreli tatillerin başında yeni bir kuş edinilmesini, yoğun sevgi/ilgi ile kısa sürede dostluk kurulmasını öneririm. Bir kez başlayan dostluklar, aşırı olumsuzluklar yaratılmadığı takdirde sürecektir.

Diğer yandan her kuş, aynı davranışlardan ve yakınlık çabalarından hoşlanmaz. Kimi kafasını okşatır, kimi kanadına kuyruğuna asla el sürdürmez, kimi avuçta sırtüstü yatar, kimi saça konmaz, kimi yerlerde ayak altında dolaşır, kimi kafesinin üzerinde ayrılmaz vs.vs.

Evcilleştirme amacıyla; aç bırakmak, kanatlarını kestirmek/çekmek, avuçlayıp zorlamak gibi çok olumsuz davranışlar başka bir konunun, sahibinin mubiş için doğru insan olmadığının göstergesidir.

Sağlıklı bir mubişin en önemli güven ve evcilleşme göstergesi; parmakta ya da açık avuç içinde , tek ayak üstünde , başını arkaya gömüp konuşarak uzun süre uyumasıdır.

Kendi isteklerimizi gerçekleştirmeye çalışmayı bırakalım, olası her şeyi sağlayalım, onlar nasıl isterlerse öyle yaşasınlar.

Çift kuşların aynı süreçte , aynı ortamda alıştırılmaya çalışılması; genelde yalnızca kendi üretimimizde ve gözetimimizdeki kuluçkada yetişen yavrularda mümkün olabilmektedir. Bu da kardeş olmaları nedeniyle sakınca yaratmaktadır. Olanağınız varsa yakın tarihli iki ayrı kuluçkadaki, 2 ayrı cinsten yavru bu aşamada alıştırılırsa ve yeme düştüklerinde diğerlerinden tümüyle soyutlanırlarsa evcil ve kısmetse ileriye dönük eş çift olmaları sağlanmış olur, bu halde de iletişimi kendi dilleri ile birbirleriyle sağlayacaklarından aşırı sayıda kelime öğrenmeleri beklenmeyebilir. Bu seçeneğin dışında, daha büyük 2 kuşun aynı süreçte, birlikte eğitilmeleri zordur.

2 ayrı cins alışkın kuşa sahip olunmak isteniyorsa bir başka yöntem: Sahiplerine biraz daha kolay alıştıklarından (kesinlikle cinsiyet ayırımı olarak değerlendirilmemeli) yeme yeni düşmüş erkek yavru alınıp 3-4 aylık oluncaya kadar her konuda ve serbest ortam olanağı sağlanarak eğitilip/kelime öğretilerek yanına 2 ayı geçmemiş dişi sağlanırsa hem dişinin sahibine ve ortama çok kısa sürede alışması, hem erkek sürekli öğrendiklerini yineleyeceğinden kelime öğrenmesi hem de ileride eşleşme olasılığı artacaktır.

Deneyimlerim, erkek/dişi farketmeksizin çok yoğun ilgi ve sevgiyle tüm yavruların ortalama 3. günlerinde (dişilerden büyük olan biri zorladı, 6 gün sürdü) ve serbest ortamda bizimle son derece yakın ilişkiye başladıkları, 3 aya varmadan (en erkeni 65 günlük, en geçi 3.5 ay) kelime tekrarladıklarını göstermektedir.

Evet, cinsiyet farkının hiç önemi yok. Her kuş özeldir, her kuş farklıdır ve her kuş gördüğü sevgi ve ilgiye AYNEN ve MUTLAKA karşılık verir. Ancak her kuş yalnızca istediği şeyleri bizlerle paylaşır.

Saygılarımla. cockpit

Aslında "evcilleştirme ve eğitim" dediğimiz konu ONLARIN YALNIZLIKLARINDAN YARARLANMAKTIR .
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 24
Kayıt tarihi : 22/06/11
Yaş : 22

Kullanıcı profilini gör http://muhabbetkusu.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz