Çifthane kafesler

Aşağa gitmek

Çifthane kafesler

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:50 pm

Önce çifthane’nin anlamını düşünerek başlayalım. Aslında “İKİ EV” şeklinde algıladığımızda ne işe yaradığı açıkça belirmektedir. İstenirse tek istenirse iki kafes ancak tek çatı altında
Ancak sizlere önerim piyasada tek kuşlar için bile yeterli ve sağlıklı yaşam alanı sağlayabilen kafeslerin bulunaması yüzünden çifthanelerin ya tek kuşlar ya da yalnızca tek bir çift için kullanmanızdır.

Aşağıdaki olumlu ve olumsuz yönlerini incelediğinizde anlatılmak istenen daha açığa kavuşacaktır.

“Öneriler”:

*Alınacak çifthanenin alt kısmı düz ve taban plastiğini mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Çok basit tel ayaklılar önerilmez.
*Üst kısmı da bir başka çifthane koymaya uygun biçimde düz olmalıdır.
*Ortadan bölündüğünde her iki tarafta da en az ikişer adet orijinal yemlik, suluk ve biri önde biri yanda olmak üzere en az ikişer kapısı bulunmalıdır.
*Bulunabildiği takdirde ön kısma denk düşen tellerin yatay olması önerilir.
* Prinç gibi paslanmaz telli olmalı, teller arasında fazla aralık bulunmamalıdır.
*Kafes tabanında sürgü mutlaka olmalı, öne doğru çekilmelidir. Her iki bölmenin sürgüsünün ayrı olması daha iyidir. Temizlik için tabanı tümüyle çıkarılmak gerekiyorsa kuşların kolaylıkla kaçmasına neden olur.
*Kafes taban ızgarası mutlaka bulunmalıdır.
*Ara bölme aparatı mutlaka olmalıdır. Bazı kafeslerde hem tel/ızgara hem de tümüyle kapalı 2 adet bölme aparatı olmaktadır. Bunların seçilmesi çok önemlidir.
*Her ne kadar bir çift için planlama yapılmış olsa da , yavruların gelişmesi dikkate alınarak ilk fırsatta aynı çifthaneden bir adet daha temin edilmesi uygundur.


“Olumlu Yönleri”:

*Orta kısmı gerek telli gerek tam kapalı aparatlar ile bölünerek iki kafes elde edilebilir. Yalnız çifthane kafesin mümkün olduğunca büyük ölçülerde alınması şarttır. Aksi halde bölünme sonrası kalan yaşam alanı önerilen ölçülere göre yeterli değildir.
*Tek çift için bölmesiz kullanıldığında, yavrular için geniş alan oluşturduğundan gerek hareketlilik gerek beslenme ve tüneme kolaylığı sağlar.
*Erkek ve dişi kuşların anlaşmazlıklarında bir süre için kızıştırma amaçlı ayrılmalarına olanak sağlar.
*Yeni kuş alındığında, eski kuşla direkt temas halinde bulunmadan karantina uygulamasına yarar. Ancak bu tam karantina sayılamaz, bazı hastalıklar ara bölmeden bulaşabilir.
*Yavrulara zarar veren ebeveyn diğer tarafa alınabilir.
*Amaçları gereği çoğu çifthaneler birbiri ile üst üste katlar oluşturabilecek şekilde de imal edilirler. Satın alınırken buna dikkat edilebilir.
*Bakım ve besleme sürecinde daha seri davranılmasına olanak sağlar.
*Bölünme yapılarak 2 çift kuş beslenmek isteniyorsa ; doğru eş seçimi neticesinde bir araya gelen, anlaşan, kur yapan çiftler, birbirlerine yakın konuşlanacağından kızışmaları sağlanabilir.
*Fiyatları çok yüksek değildir hatta tek kafeslerin bazılarından ucuzdur.
*İki kafese göre taşıma, konumlandırma daha kolaydır.
*Serbest uçuş olanağı tanınmayacak tek çift ya da tek kuş için kullanıldığında uzun bir uçuş alanı sağlar. Bu olanak için, tüneklerin doğru konumlandırılması gerekir.

“Olumsuz Yönleri”:

*Yüksekliği az olduğundan aksesuar yerleştirilmesinde zorluklar yaşanır.
*Aşırı kalabalık kuş beslenmesi durumunda , hastalıklar kolaylıkla yayılır, tedavi zorlaşır.
*Büyük taban ölçülerine sahip olduğundan evlerimizde konumlandırılması için geniş alana ihtiyaç duyulur, estetik görünümü küçük kafeslere göre daha basittir.
*Özellikle 2 çift bakılmak istenildiğinde 2 yuva sabitlenmesi halinde yerinden oynatılamaz duruma gelebilir.
*Bölünme yapılarak 2 çift kuş beslenmek isteniyorsa ; doğru eş seçimi yapılmadan bir araya getirilen çiftlerde, diğer çift anlaşıyor, kur yapıyor da olsa birbirlerini olumsuz etkilemelerine neden olabilir.
*İki çift olması ve aynı anda iki kuluçka dönemi yaşanması, çiftlerden ya da kuşlardan birinin hastalanması/eş sorunları gibi hallerde diğer taraf yakından etkilenir, parazit istilası/yaygın hastalıklarda sorunsuz tarafın da kuluçkalarının sona erdirilmesine varabilecek kadar rahatsız edilmesi gerekebilir.
*İki çift kuş beslendiğinde yavruların kuluçkadan çıkması aşamasında aşırı kalabalık ortama dönüşür, gelişim açısından sakıncalıdır.

Yukarıda açıklanmaya çalışılan maddelerde; öneri, olumlu/olumsuz özellikler yönlerinden eksikler fırsat bulundukça giderilecektir.

Siz değerli üyelerimizin de (yalnızca bu içeriğe uygun olmak kaydıyla) görüşlerinize ve katkılarınıza açıktır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 24
Kayıt tarihi : 22/06/11
Yaş : 22

Kullanıcı profilini gör http://muhabbetkusu.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz