Beslenme Programı

Aşağa gitmek

Beslenme Programı

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:39 pm


Tek veya çift mübişlerimizi beslemek adına birçok soru işareti taşıyoruz. Sağlıklı olması için veya çiftlerin üretime elverişli olması için birçok sorular sorup, değişik metotlar deniyoruz. Kimi zaman verilmemesi gereken sebze ve meyveleri bilinçsizce veriyoruz. Kimi
zaman da hergün hergün sırf o seviyor diye - yine bilinçsizce – o meyveyi/sebzeyi veriyoruz. Yaptığımız en büyük yanlışta vitaminli suyu her gün yada 2 hafta içinde birçok kez vermek.

Öyleki vitamini, kalsiyumu..v.s. doğal yollardan karşılamak her zaman daha sağlıklıdır.
Vitaminler 2 hafta arayla verilmeli. Bu hazırladığım programda her türlü besin doğal yollardan karşılandığı gibi, vitamin günü 14. güne denk gelmektedir. Programın detaylarına geçelim.


*** Öncelikle mübişlerimize verebileceğimiz sebze ve meyveler için kütüphanemiz.


Şimdi beslenme programına geçebiliriz:

* Normal karma tohum diyetlerinin yanısıra

- Pazartesi = Yumurta maması

- Perşembe= Sebze (verilebilenlerden hangisini veya hangilerini verebiliyorsanız)

- Pazar = Yumurta maması

- Çarşamba = Meyve (verilebilenlerden hangisini veya hangilerini verebiliyorsanız)

- Cumartesi = Yumurta maması

- Pazartesi = Vitaminli su (ek yapay vitaminlerden uygun görülenler, önerilenler)

- Çarşamba = Sebze

- Cumartesi = Yumurta maması

- Pazartesi = Meyve
.
.
.
.

Bu sıra ile uygulanacak. Sebze/meyve/mama aralarında 2 gün koymamın sebebi oluşabilecek ishal hastalığının önüne geçmek. Sebze/meyvelerden birkaçı karıştırılarak yapılacaksa birbirlerinin yararlarını etkileme olasılıklarını dikkate alarak hazırlanmalı.

***
Haftada bir gün daldarı verebilirseniz bu yoğun sebze/meyve/yumurta trafiğinde barsaklarını düzenlemiş olursunuz. Daldarıyı boş günlerden birine koyun.

Bu listeyi bir kâğıda yazıp, uygulamaya başladıktan sonra, listeye yazdığınız uygulama bittiğinde sırada ne varsa -yazılanlardan takip edip- onu önce kâğıda yazıp sonra
uygulamalısınız. Bu sayede bir sonraki yapılacağı ve gününü karıştırmamış olursunuz. Listedeki programa göre her 3. yumurta mamasından 1 gün sonra vitaminli su veriliyor. Bir tek vitaminli su, öncesi ve sonrası aralığı 1 gündür.

Vitaminli su her gün kullanılırsa sindirim sistemleri bozulur. Bu program sonucunda
vitaminli su doğru olan zamanında yani 2 hafta arayla verilmiş olacaktır ve gerekli olan vitaminler doğal yollardan karşılanacaktır

*** İçme suları ile karıştırılarak destek sağlamak için kullanılacak vitaminlerde (içerik ve marka güvenliğine dikkat de edilerek), mutlaka prospektüslerinde yazılı ölçekte verilmek ve tazelenmeden 1 günden uzun süre bulundurulmamak kaydıyla özen gösterilmelidir.

*** NOT: Yumurta maması tarifi için kütüphanemiz.

**
Bu program haricinde sitede de belirtildiği gibi içme suları günlük olarak değiştirilmeli, yemliklerindeki kabuklar üflenmeli ve taze yem konulmalı

** Görüşlerini belirtmek isteyen, farklı bir program önerisi olan arkadaşların bu mesaj altında belirtmelerini ve bu mesajın sizlerin de katkılarıyla bir kaynak olarak kullanılabilmesi için konu dışında mesaj yazılmamasını rica ederim.

- Mübişiniz veya mübişlerinizle birlikte; sağlıklı, neşeli ve uzun ömürler dilerim
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 24
Kayıt tarihi : 22/06/11
Yaş : 22

Kullanıcı profilini gör http://muhabbetkusu.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz